Alberto García-Alix - Wiele twarzy

Tegoroczna edycja PHotoEspaña jak co roku przynosi wiele ciekawych wystaw prezentujących fotografię hiszpańską. Na indywidualnej, autobiograficznej wystawie Alberto García-Alix’a pojawia się wiele jego twarzy. Prezentacja gromadzi prace w sposób szczególny odnoszące się do własnej osoby, powstałe w okresie od późnych lat 1970 do dnia dzisiejszego. Na wystawie pokazano 72 zdjęcia i video From where there is no return (Skąd nie ma powrotu).

W zamyśle Alberto García-Alix’a autoportret nie pełni roli dziennika ani nie stanowi egocentrycznego ćwiczenia. Jego koncepcja autoportretu jest bardzo szeroka, obejmuje wiele prac, które ten artysta uważa za swoje odzwierciedlenie. Trudno jest znaleźć pracę Alberto García-Alix’a, która nie odnosiła by się silnie do niego samego – w rzeczy samej jego dorobek w całości można by uznać za jeden wielki autoportret.

Wystawa ta będąca częścią PHotoEspaña 2014, pozwala spojrzeć wstecz na karierę artysty, od jego wczesnych autoportretów z końca lat 1970 do zdjęć fragmentów własnego ciała. Tę indywidualną wystawę można będzie oglądać do 28 września w Círculo de Bellas Artes de Madrid.

Alberto García-Alix (ur. w León, w 1956 r.) jest laureatem wszystkich najważniejszych nagród hiszpańskich w tym Narodowej Nagrody Fotograficznej (1999), Nagrody Fotograficznej Madrytu (2004) i nagrody PHotoEspaña (2012). Mieszkał i pracował również w Chinach i we Francji. Od roku 1981 miał liczne wystawy, w tym indywidualne w Les Rencontres Internationales d’Arlès i Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Opublikował kilkanaście książek fotograficznych i stworzył filmy video, w których przenikają się słowa i obrazy. Napisał około 50 esejów i krótkich opowiadań, publikował swoje teksty w prasie, magazynach kulturalnych i albumach fotograficznych. Jako wydawca jest założycielem kultowego magazynu El canto de la tripulación, uczestniczył w tworzeniu kolekcji Los Libros del Cuervo.

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in:

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.