Warszawski Maraton Fotograficzny 2019

– rozmowa z pomysłodawcą i współorganizatorem Konkursu, Adamem Erdheimem

- Co to jest FOTOMARATON?

Impreza przede wszystkim dla amatorów ale dopuszczamy też zawodowców. Fotomaraton to bardziej czas niż wysiłek fizyczny, bo w ciągu 12 albo 24 godzin trzeba wykonać 12 lub 24 zdjęcia na zadane tematy w określonej kolejności. W Warszawie zastosowaliśmy formułę 12 godzinną.

- Formuła Fotomaratonu który jest przede wszystkim konkursem oparta została na tych samych założeniach jakie maja miejsce w innych miastach przeprowadzających ten konkurs.

Pomysł podobno wywodzi się z Hiszpanii, z lat 80. zainicjowała to grupa entuzjastów i to się rozpowszechniło. Powstała dobrowolna organizacja międzynarodowa, którą koordynują Duńczycy, gdzie ludzie organizujący te maratony mogą tam się zgłosić. Na stronie internetowej prowadzonej przez Duńczyków można zobaczyć mapę, gdzie, w jakich miastach na całym świecie i kiedy odbywają się te Fotomaratony.

- Wracając do Warszawy. W zeszłym roku (2018) odbył się tutaj pierwszy Fotomaraton.

Pierwszy Fotomaraton zorganizowany przez nas. Gdy zaczęliśmy odezwało się kilka innych organizacji które podały, że coś takiego już w przeszłości próbowały robić. W Polsce, w Świdnicy robiono to już dwadzieścia kilka razy, ale nikt dotąd nie robił tego na tak dużą skalę. My postawiliśmy dosyć wysoko poprzeczkę. Naszym celem nie był udział 10-20 osób ale ponad stu od razu.

- Czyli to jest formuła otwarta według pewnych reguł skodyfikowanych wspólnie dla tego typu imprez na świecie.

Tak, jednakże można tę formułę interpretować na różne sposoby. Np. czy istnieje możliwość dopuszczenia do konkursu fotografii analogowej, czy dopuszczamy fotografię wykonaną za pomocą telefonów komórkowych, czy robimy to wszystko poprzez internet nie spotykając się czy poprzez fizyczne spotkania. Dla mnie cała zabawa polega jednak na tym fizycznym spotkaniu więc chodzi o to by ludzie byli razem, by wymieniali uwagi by szli razem, żeby ich było widać na mieście, i że jest to impreza zorganizowana w sposób uporządkowany. Gdy robisz to wszystko przez sieć, to nie jest to samo.

- Ile było uczestników podczas zeszłorocznego Fotomaratonu w Warszawie?

130 osób i to była formuła 12-godzinna czyli ta łagodniejsza, „light”. Prace wykonane tylko cyfrowo. Ale jeśli masz w komórce kartę pamięciową wewnętrzną , na której masz 12 zdjęć i możesz tę kartę potem oddać do skopiowania to fotografowanie taką komórką jest dopuszczone.

- Czyli chodzi tu o zapis cyfrowy.

Ponieważ zgrywanie zdjęć odbywa się poprzez fizyczne wręczenie karty osobie zgrywającej musi być ta karta, nie dysponujemy urządzeniami do podłączenia każdego telefonu.

- Ta karta jest również dowodem, że te zdjęcia były wykonywane w kolejności pojawiających się zadań.

To jesteśmy w stanie sprawdzić. Nasz program sczytujący pozwala zorientować się, że te zdjęcia były robione w tej kolejności takiej jakie były zadania, że były robione w tym czasie w którym powinny być zrobione tj. między pierwszą i ostatnią godziną konkursu i że nie są w żaden sposób manipulowane. Przy robieniu zdjęć wolno używać wszystkich możliwych ustawień, które są w aparacie czy w komórce, natomiast po naciśnięciu spustu – koniec. Żadnej obróbki, żadne programy typu Photo shop.

-Po zgromadzeniu zdjęć, po wykonaniu tych zadań, po 12 godzinach, zbiera się jury. Jakie są nagrody?

Są trzy nagrody czyli I II III miejsce za najlepszą serię zdjęć. Oceniane jest to, że zdjęcia są na temat, że są interesujące technicznie i że ta seria zdjęć w jakiś sposób jest spójna. Jest w nich jakaś myśl przewodnia, tym bardziej, że jest wspólny temat dla wszystkich, rodzaj wspólnego parasola, i potem jest tych 12 pod tematów do tego . To jest ocena tych całych serii. Ponadto mamy nagrody za najlepsze zdjęcie w każdym temacie. Nagrody oczywiście są uzależnione od sponsorów.

- A więc Grand Prix dostaje ktoś za całą serię?

Tak Grand Prix za całą serię, a potem są wyróżnienia za zdjęcia pojedyńcze.

- Kilka podstawowych informacji:

Głównym organizatorem konkursu jest Green Caffé Nero, Partnerzy medialni to między innymi Gazeta Wyborcza i Fototapeta, partner technologiczny firma komputerowa ITSA, Cała impreza jest wspierana przez Miasto Stołeczne Warszawa jako że jest w pewnym sensie promocją Miasta. Tematem przewodnim w tym roku jest “Życie w wielkim mieście“

Zgłaszamy się do konkursu poprzez naszą stronę internetową lub stronę na Facebooku na któreych jest z kolei link do Evenea portalu sprzedającego bilety.

Konkurs przeprowadzony będzie 18 maja, planowane obrady jury 4 czerwca, a ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki 18 czerwca br.

Rozmawiał Marek GrygielZobacz też:
Arek Stani - Sztuka na ulicach

Zwycięzcy II edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego:

1 miejsce (seria 12 zdjęć) Arek Stani
2 miejsce Anna Goleniewicz
3 miejsce Katarzyna Derkacz Gajewska

Wyróżnienia:
1. Żagle Warszawskie Ireneusz Badura
2. Autorska Interpretacja Numeru startowego Robert Natenadze
3. Inteligentna Technologia Małgorzata Barańska - Bartosiak
4. Wielkie Perspektywy Anna Goleniewicz
5. Po stronie natury Izabela Mieszczańska
6. Zwierzę w mieście Daniel Sierawski
7. Sztuka na ulicach Patrycja Orłowska
8. miasto którego nie ma Izabela Mieszczańska
9. Kobieta w wielkim mieście Marek Mosiński
10. Naturalnie nad Wisłą Arek Stani
11. Hulaj noga Krzysztof Weyher
12. Młodym być i więcej nic Piotr Minkiewicz

Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.