Kolekcja Wrzesińska 2019
Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke
Świt
Kurator: Karol Szymkowiak
wystawa: Rynek, Września
19.06.-31.08.2020


Album ŚWIT
Kolekcja Wrzesińska 2019
wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
projekt książki: Agnieszka Zdziabek, Karol Szymkowiak
ISBN 978-83-948137-8-9

Kolekcja Wrzesińska 2019

Chris Niedenthal, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019

Znane z historycznego strajku szkolnego miasto Września ma swój fotograficzny projekt. Pomysłodawcą jest miejscowy fotograf, wydawca i pierwszy kurator Waldemar Śliwczyński. Od kilku lat opiekę nad Kolekcją sprawuje Karol Szymkowiak, a głównym organizatorem i mecenasem jest Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Kałużny.

Zasada jest prosta – każdy z zaproszonych na tę rezydencję artystyczną twórców ma zrealizować swój własny przez siebie wymyślony projekt dotyczący miasta. W ten sposób powstaje coś w rodzaju foto-zapisu tej niewielkiej miejscowości, jej mieszkańców, budowli, stylu życia, czy historii zderzonej z codzienną rzeczywistością.

Tadeusz Rolke, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019

Edycja ostatnia jest trochę nietypowa, bowiem kurator tym razem dopatrzył się pewnych podobieństw w twórczości Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala (w przeszłości byli autorami wspólnego głośnego projektu „Sąsiadka”) i zaprosił ich jednocześnie. Ale tym razem koncepcje były osobne. Tadeusz Rolke skoncentrował się na pracy z młodzieżą, a Chris Niedenthal postanowił sfotografować budzące się do życia miasto o świcie.

„W ten sposób rozpoczęła się realizacja dwóch, zdawało się, niemających ze sobą nic wspólnego projektów” – jak pisze we wstępie do katalogu – albumu wystawy jej kurator, Karol Szymkowiak. „ … Realizacje te łączy pewien wspólny, metaforyczny mianownik. Oba zestawy opowiadają o początkach. O zjawiskowych momentach, pełnych pozytywnej energii i nadziei. Chwilach, które są równie piękne, co ulotne. Świcie dnia i świcie życia”.

Chris Niedenthal, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019
Chris Niedenthal, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019
Chris Niedenthal, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019
Chris Niedenthal, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019

I rzeczywiście: zdjęcia Chrisa Niedenthala wykonywane całkiem rano, gdy miasto ledwo zaczyna budzić się do życia, są jakimś odniesieniem do zdjęć młodych dziewcząt, które w swoich listach dołączonych do fotografii piszą o swoich marzeniach na przyszłość.

Dobrze oddaje tę relację album, który podzielono na dwie części stanowiące jednoczesnie całość. Edycja tej ciekawej typograficznie książki „ułożona jest tak by oba bloki oglądane równolegle tworzyły trzeci rodzaj wspólnej narracji. Dodatkowo widz może zabawić się w prowadzenie własnej opowieści, zestawiając prace dwójki autorów w dowolny sposób”.


Tadeusz Rolke, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019
Tadeusz Rolke, z serii Świt - Kolekcja Wrzesińska 2019

Na portretach Tadeusza Rolke młode uczennice pozują z własnoręcznie wykonanym modelem róży – herbem miasta. Zdjęciom towarzyszą fragmenty listów, otrzymane od wrzesińskich młodych modelek już po wykonaniu sesji zdjęciowej, w której znaczący udział miała Jolanta Byliniak.

Świt - premiera książki i plenerowej wystawy z cyklu Kolekcji Wrzesińskiej. Autorzy: Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal oraz kurator kolekcji – Karol Szymkowiak, i jej mecenas burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny. Fot. M. Grygiel.
Tadeusz Rolke. Fot. Andrzej Staszok (Facebook)

Wystawa, z udziałem artystów, została pod koniec czerwca bardzo uroczyście i tłumnie otwarta (biorąc pod uwagę czasy pandemii) na rynku głównym we Wrześni i będzie ona trwała przez całe lato.

A wyjątkowa, eksperymentalnie i nowatorsko złożona publikacja przetrwa jako rodzaj kolejnego, współczesnego, fotograficznego elementu archiwum miasta i gminy Wrześni.

Marek Grygiel

swit-s1

swit-s2
Album "Świt / Beginnings" Chris Niedenthal & Tadeusz Rolke, ŚWIT Kolekcja Wrzesińska 2019
Projekt książki: Agnieszka Zdziabek, Karol Szymkowiak
192 strony (dwa bloki po 96 stron), 67 fotografii
format: 140 x 190 mm
ISBN: 978-83-948137-8-92019,
Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
Mecenas projektu Kolekcja Wrzesińska: Burmistrz Miasta i Gminy Września
Druk i oprawa: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak sp.j. - Poznań


Dotychczasowi uczestnicy Kolekcji Wrzesińskiej

 • 2009 – Bogdan Konopka
 • 2010 – Andrzej Jerzy Lech
 • 2011 – Mariusz Forecki
 • 2012 – Nicolas Grospierre
 • 2013 – Zbigniew Tomaszczuk
 • 2014 – Katarzyna Majak
 • 2015 – Adam Lach
 • 2016 – Rafał Milach
 • 2017 – Filip Springer
 • 2018 – Zuza Krajewska 
 • 2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
 • 2020 – Magdalena i Maksymilian Rigamonti (w trakcie realizacji).

 
Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.