tsh-cover
HARMONIA
Tomek Sikora - Fotografie
Stylizacja fryzur Jaga Hupało Born to create
Wydawca Petit SK na zlecenie Autora
ISBN 978-83-65133-36-6

W harmonii z naturą

Anna Jopek, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"


Portret to chyba obok pejzażu najbardziej eksploatowana dziedzina fotografii. Można mieć rożne podejście do portretu i prawie każdy fotograf chętnie próbuje się z nim zmierzyć. Nieoczekiwane odkrycia zdarzają się już coraz rzadziej, ale nie znaczy to, że nie można do portretu podejść na swój własny, wymyślony sposób i uzyskać interesujące rezultaty.

Tomek Sikora Tomek Sikora. Fot. M. Grygiel

Tomek Sikora, portretów wykonał zapewne tysiące. Niezwykle aktywny, znający ogromną ilość ludzi w różnych krajach i na różnych kontynentach w ostatnio wydanym albumie skupił się na grupie osób, dla których relacja z naturą stanowi wartość nadrzędną. Nawet więcej: „ludzi, którzy czują się organiczną częścią natury”. I powstała w ten sposób „fotograficzna opowieść pełna subtelności, wrażliwości i poetyckości w postrzeganiu pejzażu, tak bliska malarskiej idei impresjonistów przypominająca nam o tym, że jesteśmy jednym z elementów tego świata, który nie powinien zagarniać sobie całkowicie otaczającej przestrzeni, że musimy zachować równowagę i że nie możemy zdominować istniejącego świata” - jak pisze w przedmowie Magdalena Karłowicz.

Od kilku lat Tomek Sikora wraz z żoną Małgosią spędza sporo czasu w Mięćmierzu koło Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Tam powstało wiele „malarskich” zdjęć, co mogliśmy zobaczyć na wystawie „Cztery pory roku” w 2014 roku w Leica Gallery w Warszawie.

Portrety powstały zapewne w większości w tej okolicy. Każde zdjęcie ma rodzaj tła, istotnie harmonizującego z wyrazem twarzy czy nawet charakterem sportretowanej osoby. Ważnym elementem tych zdjęć jest również stylizacja i fryzury, które są autorstwa znanej projektantki, Jagi Hupało.

Całostronicowa fotografia z odpowiednio dobranym wysmakowanym tłem fragmentu przyrody jest skonfrontowana z „okienkiem” mniejszego formatu na stronie przeciwnej, gdzie głównym elementem jest tylko fragment korespondującego pejzażu.

To akcentuje ogólne przesłanie spójności z krajobrazem, tego że jesteśmy tylko fragmentem naszego naturalnego otoczenia, że to jest rodzaj naszego wtopienia się w to co wokół nas bo przecież nie jesteśmy panami tego świata. Powinniśmy odnaleźć nasze miejsce na ziemi albo przynajmniej zdać sobie z tego sprawę, że świat na nas się nie skończy, że trwać będzie nadal.

I oby w tej pożądanej symbiozie.

Album Tomka Sikory jest znakiem skierowania naszej uwagi na otaczającą nas naturę, uwrażliwienie na jej kruchość ale zarazem fascynującą formę, której fragmentów w tym zabieganym i przytłumionym banalnym codziennym bycie, nie jesteśmy w stanie dostrzec, z należytym szacunkiem.

Marek Grygiel

Sara Hołda, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"
Tamara_Pieńko, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"
Agnieszka Podsiadlik, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"
Ewa Rogala, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"
Krzysiek Wroński, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"
Jaga Hupało, fot. Tomek Sikora z albumu "Harmonia"

 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

Otwarcie wystawy "Harmonia" T. Sikory w Galerii „Po 111 Schodach” w Lublinie.Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.