Wolfgang Zurborn: eksperyment w widzeniu

Wolfgang Zurborn, „Drift”, Kehrer Verlag, Heidelberg, 2007. ISBN 978-3-939583-53-0
Cover illustration: Untitled, Antwerpen, 2005


W ostatnich miesiącach częściej oglądamy fotografie na monitorach domowych komputerów, laptopów i smartfonów niż w salach wystawowych. Ważnym źródłem codziennych informacji jest również Facebook. I tam właśnie kilka dni temu ukazała się wzmianka o wystawie niemieckiego fotografa Wolfganaga Zurborna, która miała mieć miejsce w dalekim amerykańskim Cincinnati.

Zdjęcia pojawiające się na ekranie wydawały się dosyć znajome.

Otóż okazało się, że w 2007 roku ukazała się publikacja albumowa Zurborna w specjalizującym się w fotografii wydawnictwie KEHRER. Album ten wraz z dedykacją od autora trafił w ręce piszącego te słowa podczas wizyty Wolfganga Zurborna w Łodzi w czasie FotoFestiwalu, w którym uczestniczył wraz z Tiną Schelhorn.

Oboje od 30 lat prowadzą znaną kolońską galerię Lichtblick, organizują wystawy, festiwale, od 2012 są głównymi inicjatorami cieszącego się znacznym uznaniem Kolga Tbilisi Photo festiwalu w Gruzji.

Obecna wystawa Wolfganaga Zurborna w Cincinnati jest bezpośrednim nawiązaniem do wspomnianego albumu, do zdjęć jakie tam zostały opublikowane. „Szczególna jakość medium fotograficznego znajduje się w zdolności dialogu ze światem zewnętrznym i wielokrotnym kwestionowaniem własnych kryteriów percepcji, aby przenieść je w otwarty proces eksperymentu w widzeniu”- jak pisze autor zdjęć w komentarzu. Można to zaobserwować poprzez sposób kadrowania, wychwytywania fragmentów rzeczywistości śmiałymi skrótami perspektywy i zmianą fotograficznych planów. Szczególną rolę przypisuje kolorowi, co jest pewną przeciwstawną tendencją wobec czarno-białych fotografii, jaka zwykle dominuje w artystycznych poszukiwaniach współczesnych twórców.

Wolfgang Zurborn urodził się w Ludwigshafen nad Renem w 1956 roku. Studiował fotografię w Bayerischen Staatslehranstalt für Photographie w Monachium oraz w Fachhochschule für Fotografie – Filmdesign u prof. Hansa Meyera-Vedena. W 1985 roku otrzymał Nagrodę im. Otto Steinerta Niemieckiego Stowarzyszenia Fotografii (DGPh). Jego pierwsza wystawa miała miejsce w 1987 roku w Folkwang Museum w Essen. Jest długoletnim członkiem władz Deutsche Fotografische Akademie. Swoje prace prezentował w Europie (także w Polsce w Galerii FF w Łodzi) oraz w kilku miastach USA (Dallas, Portland, Atlanta). Jest wykładowcą fotografii na uniwersytetach artystycznych w Bremie, Berlinie i Brunszwiku, prowadził warsztaty twórcze m.in. we Florencji i Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Brał udział w wielu ważnych wystawach m.in. Fotografii Niemieckiej XX wieku.

Marek GrygielTerra Incognita #10, Bielefeld, 2002 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Cologne, 2002 from Drift © Wolfgang ZurbornUntitled, Kalkar, 2002 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Wolfsburg, 2001 from Drift © Wolfgang ZurbornUntitled, Maastricht, 2002 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Cologne, 2004 from Drift © Wolfgang ZurbornLUsionen #31, Ludwigshafen, 2003 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Leverkusen, 2005 from Drift © Wolfgang ZurbornUntitled, Cologne, 2004 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Kommern, 2004 from Drift © Wolfgang ZurbornUntitled, Cologne, 2004 from Drift © Wolfgang Zurborn
Untitled, Lusionen #25, Ludwigshafen, 2003 from Drift © Wolfgang Zurborn

 

 

Zobacz też:

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.