Krzysztof Wojciechowski. Później

Reż. Piotr Morawski, Polska 2021, 30'
Krzysztof Wojciechowski to twórca działający w kręgu fotografii konceptualnej, choć sam lubił określać swoje prace mianem fotografii metaforycznej. Specjalizował się w fotografii czarno-białej, tzw. czystej fotografii, był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz autorem licznych fotoobiektów i fotoinstalacji. Jedna z jego wystaw nosiła tytuł Czas ujawniony i jest to nazwa dobrze opisująca większość jego poszukiwań artystycznych. Kamera pokazuje kilkanaście sekwencji z życia bohatera na przestrzeni kilkudziesięciu lat, aż do jego śmierci w 2020 roku.

17 grudnia 2921 w Kinie Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim odbył się premierowy pokaz filmu Piotra Morawskiego poświęconego Krzysztofowi Wojciechowskiemu. (1947-2020).

Przed pokazem reżyser wygłosił kilka zdań w których w skrócie przypomniał bohatera filmu: artystę, fotografa, kuratora sztuki, tłumacza, autora tekstów zamieszczanych w różnych pismach, aktywnego uczestnika życia artystycznego. Krzysztof Wojciechowski przez wiele lat pracował w Małej Galerii ZPAF-CSW, współtworząc program fotografii zarówno w tej galerii jak i w Centrum Sztuki Współczesnej. W obu tych miejscach wystawiał również swoje prace w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Był też stałym współpracownikiem internetowego wydania FOTOTAPETY.

Film „Krzysztof Wojciechowski. Później” jest notacją filmową spotkań reżysera z artystą na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jak wiadomo, Krzysztof Wojciechowski cierpiał na postępującą, nieuleczalną chorobę neurologiczną i film nie tylko prezentuje aktywną rolę artysty w przewalczaniu skutków tej choroby, ale przybliża niektóre z jego cykli fotograficznych, jak również oddaje jego przemyślenia nad sztuką i wiodącą rolą sztuki w jego życiu.

Po filmie nastąpiła dyskusja, w której głos zabrali m.in. Marek Grygiel, Tomasz Tuszko, Grzegorz Borkowski, a więc osoby, które z Krzysztofem Wojciechowskim znały się od lat i często z nim współpracowały, a także krytyk filmowy, Tadeusz Sobolewski.

Film został wyprodukowany przez Media Kontakt (producent Piotr Weychert) przy współudziale finansowym CSW-Zamek Ujazdowski i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

FTI

 


W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.