Galeria Bildhalle
Willemsparkweg 134, 10 SM Amsterdam
24.11.2022- 28.01.2023

Kacper Kowalski: Horyzont zdarzeń

Depth of Winter # 60, Poland 2021 -- original

Na początku zimy 2021 roku Kacper Kowalski wyruszył w podróż – jak pisze na swoim blogu – w poszukiwaniu harmonii. Dla tych, którzy nie znają specyfiki twórczości Kowalskiego trzeba tutaj dodać, że Kacper Kowalski specjalizuje się w fotografowaniu świata odbywając loty na motorowej paralotni i wiatrakowcu 1/. Ten tak mocno wyspecjalizowany sposób fotografowania uprawia od ponad 25 lat i mimo że początkowo pracował jako architekt, zadecydował, że latanie i robienie zdjęć z powietrza stanie się jego życiową pasją.

Ostatnia, zimowa sesja objęła łącznie 76 samotnych lotów, odległość to 10 000 kilometrów. W powietrznej, mroźnej przestrzeni autor spędził 200 godzin, a zdjęcia wykonane zostały z wysokości ok. 150 metrów nad poziomem wody w północnej Polsce, w okolicach Trójmiasta. Wymagało to zapewne nie tylko wysokich umiejętności nawigacyjnych ale i odporności fizycznej na ekstremalne warunki.

Fot. Kacper Kowalski, z wystawy Event Horizon
Toxic Beauty # 84, Poland,2021
Depth of Winter #171, Poland,2021
Fot. Kacper Kowalski, z wystawy Event Horizon

Dlaczego harmonia? Otóż obserwowanie krajobrazu z góry nasunęło autorowi pewne przemyślenia: Świat przyrody przeplata się od miliardów lat niezliczonymi związkami i zbiegami okoliczności w samoregulującej się harmonii. Te harmonię zobaczyć możemy na niezwykłych fotografiach Kowalskiego. Formy jakie powodują rozlewiska, mokry, topniejący śnieg, kryształki lodu czy jego pęknięcia na większych przestrzeniach są najczystszą, naturalną harmonią w przyrodzie, można by powiedzieć fantastycznie doskonałą grą linii, plam i zarysów tworzących jakieś osobliwe stwory i figury. Patrząc na te wyrafinowane prace ma się wrażenie, że mamy do czynienia z geometrycznie tworzoną grafiką powstającą wskutek dostrzeżenia bogactwa form i ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Unoszenie się w górze za pomocą naturalnych sił powietrznych prądów i ogląd ziemi sprawia zapewne, że tworzący w ten sposób swoje fotografie autor doznawać może czegoś w ro0dzaju medytacji. Fragmenty krajobrazu, który utrwala na swoich fotografiach, nie są tylko abstrakcyjnymi formami, ale staja się sposobem wyrażenia własnego stosunku do natury i jej bezkresnego bogactwa.

Fot. Kacper Kowalski, fragment wystawy Event Horizon. Fot. M. Grygiel
Fragment wystawy Event Horizon w galerii Bildhalle. Fot. M. Grygiel
Event Horizon # 209, Poland 2021
Event Horizon # 378, Poland, 2021
Event Horizon # 137, Poland, 2021
Autumn #81, Seasons, Poland, 2020
Arche #60, Poland, 2020
Arche # 24, Poland 2018, 120 x 90 cm -
Arche # 53, Poland 2018, 120 x 90 cm

W czysto-białej przestrzeni amsterdamskiej galerii Bildhalle zdjęcia Kacpra Kowalskiego zostały zaprezentowane w sposób bardzo klasyczny i to jeszcze tylko bardziej wzmaga ich klarowność i symbolikę. Obok prac ściśle realizujących bezpośredni rys z naturą, których zresztą jest przeważająca większość, na wystawie znalazły się także fotografie bliższe wcześniejszym poszukiwaniom autora z lat 2010-2012. Są to np. dwa zdjęcia gdzie, po wnikliwszym wpatrzeniu się, odczytamy na śnieżnej połaci fragmenty ludzkiej interwencji w postaci jakiegoś placu zabaw czy terenów sportowych, wyposażonych w urządzenia do poprawy sprawności fizycznej. W niczym to jednak nie burzy całego klimaty pokazu a sprawia jedynie, że chętnie znaleźlibyśmy się w ciszy otaczającego nas śniegu i białych przestrzeni.

Z kolei frontowa ściana to więcej koloru: trzy dużych formatów fotografie (największa: „Depth of Winter, #60. Poland”, 135 x 180cm) dobrze zamykają przestrzeń sali ekspozycyjnej i przyciągają uwagę odwiedzających galerię.

Fragment wystawy Event Horizon. Fot. M. Grygiel
Fragment wystawy Event Horizon. Fot. M. Grygiel
Kacper Kowalski - Event Horizon
Hardcover, 112 pages, Size: 32,5 x 23,5 cm
Publisher: 1605 Collective
ISBN 9789083065083


Przemieszczanie się w powietrzu jest dla Kacpra Kowalskiego nie tylko sposobem na uchwycenie świata poniżej, ale staje się duchową podróżą, która ujawnia uniwersalne prawdy o relacji między człowiekiem a naturą, które mówi o przeszłości i teraźniejszości oraz o własnej osobistej prawdzie i sposobie dotarcia tam – jak napisano w informacji umieszczonej w galerii.

Tak poetyckie podsumowanie jego twórczości Kacpra Kowalskiego jest bardzo trafnym spostrzeżeniem, bowiem w tych fotografiach oprócz warsztatowej doskonałości zawierają się całe pokłady wieloznaczności wykraczających poza tylko wierne odwzorowanie rzeczywistości jaka widocznej jest na jego zdjęciach. Te fotografie, można też odczytać jako refleksje nad pięknem natury i nad relacjami jakie człowiek ma w stosunku do natury i otoczenia.

Na wystawie w Bildhalle w Amsterdamie prezentowana jest również książka wydana przez holenderskie wydawnictwo 1605 Publishers założone przez Bastiana Woudt’a. Autorem słowa wstępnego jest brytyjski pisarz Robert Macfarlane.

Marek Grygiel

1/ Wiatrakowiec, żyroplan, autożyro – statek powietrzny cięższy od powietrza, z rodziny wiropłatów, wyposażony w wirnik nośny i śmigło napędowe. Wirnik nie jest napędzany silnikiem, lecz obraca się dzięki autorotacji, powstającej w wyniku postępowego ruchu wiropłata względem powietrza. Wikipedia

Galeria Bildhalle zaprasza na spotkanie z autorem dnia 4 lutego 2023 r. o godz. 16:00 :

KACPER KOWALSKI – EVENT HORIZON
ARTIST TALK AND APERO

SATURDAY, 4 FEBRUARY 2023, 16:00 H, WILLEMSPARKWEG 134

We cordially invite you to an artist talk with Kacper Kowalski, who is travelling from Poland to Amsterdam, especially to guide through his current solo show EVENT HORIZON

Amsterdam, Galeria Bildhalle przy Wilemsparkweg, I poziom, 5.01.2023. Fot. M. Grygiel


Zobacz też:


 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.